Pstrąg Ojcowski
Styl.pl
Tak smakuje Polska" to cykl wywiadów i reportaży, które przybliżają nieznane miejsca i pokazują ludzi z pasją. Tym razem odwiedziliśmy Ojców, w którym matka z córką postanowiły założyć hodowlę pstrąga potokowego. Swój majątek dosłownie utopiły w błocie, aby realizować marzenia. Z jakim skutkiem?

Styl.pl
Dzień dobry TVN
Ostatnio mieliśmy przyjemność gościć Mikołaja Reya wraz z przemiłą ekipą Dzień Dobry TVN!
Rozmawialiśmy o świątecznych, rybnych specjałach i wspaniałych tradycjach kulinarnych w naszym regionie. Był to wspaniały dzień. Następnie zakończyliśmy go prawdziwą ucztę, którą przygotował nam Miłosz Kowalski.
Podsumowując, emisja programu już niebawem i nie możemy doczekać się gotowego materiału, a dzień uznajemy za wyjątkowo smaczny i udany!
Dzień dobry TVN
Gazeta Wyborcza
Najlepsze rolniczki w całej Europie są z Ojcowa. W parku narodowym hodują pstrągi, choć jeszcze pięć lat temu nie miały większego pojęcia o zwyczajach ryb.
Gazeta Wyborcza
Wprost
Najlepsi przedsiębiorcy regionu odebrali nagrody na gali Orły Wprost w Krakowie.
Ponad 2,5 tys. koncertów w swojej 20-letniej historii zagrał zespół Golec uOrkiestra, łącząc góralską nutę z różnymi stylami muzyki. 1 października jego założyciele, bracia Paweł i Łukasz, odebrali statuetkę Orła Wprost – na gościnnym występie, bo podczas gali w Krakowie. To była przedostatnia uroczystość w tym roku z cyklu gal, na których nagradzani byli najlepsi przedsiębiorcy – i nie tylko. Orły Wprost to zestawienie przedsiębiorców osiągających najlepsze wyniki finansowe. Partnerem redakcji w ich opracowaniu jest wywiadownia gospodarcza Bisnode. Pod uwagę brane są m.in. przychody ze sprzedaży za trzy ostatnie lata, zysk netto, rentowność oraz kondycja płatnicza. Zestawienie ma charakter ogólnopolski, a gale organizowane są w stolicach poszczególnych województw.
Wprost
Małopolska.pl
Skąd pochodzi najbardziej innowacyjna rolniczka w Europie? To Magdalena Węgiel z Małopolski, która wraz ze swoją córką Agnieszką Sendor z powodzeniem przywróciły tradycję hodowli pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. To właśnie dzięki tej inicjatywie Małopolanka została doceniona w Brukseli, otrzymując nagrodę za innowacje przyznawaną europejskim rolniczkom.
Małopolska.pl
Program Pierwszy Polskiego Radia
Pstrąg Ojcowski w wywiadzie dla Jedynka - Program 1 Polskiego Radia o połączeniu współczesności z tradycją i znaczącej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
Program Pierwszy Polskiego Radia
Magdalena Węgiel laureatką II miejsca w finale, ogólnopolskiego konkursu - Rolniczki motorem innowacji w Polsce! Tym samym założycielka Pstrąga Ojcowskiego będzie reprezentować Polskę na europejskim szczeblu konkursu organizowanego przez Komisję Kobiet Copa w Brukseli. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali Centralnych Targów Rolniczych w Ptak Warsaw Expo.
Wysokie Obcasy
Mając na koncie zerowe doświadczenie, wskrzesiły niszową i mało opłacalną hodowlę pstrągów potokowych w Ojcowskim Parku Narodowym. Teraz ich ryb możemy spróbować w najlepszych restauracjach w całej Polsce, a także w samym Ojcowie

A czy w stawach jest woda? - usłyszała trzy lata temu w słuchawce telefonu Magdalena Węgiel, dopinając szczegóły transportu narybku pstrąga potokowego. Tysiąc malutkich rybek jechało do Ojcowa, do świeżo odremontowanych stawów położonych w sercu tutejszego parku narodowego. - Zupełnie mnie zamurowało. Aż przez chwilę zastanawiałam się, czy pamiętałyśmy o wodzie - wspomina Magdalena. Dzisiaj już z rozbawieniem.
Wysokie Obcasy
Kobiety są przedsiębiorcze!
Umiejętność odczytania tego, co odczuwa druga osoba, co nią kieruje, czego ona potrzebuje jest niezwykle cenna. Kobiety są też zazwyczaj niebywale pracowite. Łączą życie zawodowe z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu - są doskonałymi organizatorami. Sama kobiecość, miłe uosobienie, serdeczność również są zaletami, o czym czasami się zapomina. Mężczyźni często nie chcą konkurować z kobietami i bywa, że kiedy przychodzi do współpracy traktują je ulgowo - dodaje.
Co warte podkreślenia kobiety sprawdzają się nie tylko w "kobiecych" branżach. Pani Magdalena Węgiel wraz córką założyła hodowlę ryb, przywracając tym samym ponad 80-letnią tradycję hodowli pstrąga w Ojcowskim Parku Narodowym. Tradycję zapoczątkowaną... również przez kobietę księżną Ludwikę Czartoryską w 1935 roku...
Kobiety są przedsiębiorcze!
Ojców poza szlakiem czyli wino, pstrągi i mąka.
Waleczny pstrąg z wędzarki
O powiększeniu stawów nie myślą także właścicielki Pstrąga Ojcowskiego, które dzierżawią stawy znajdujące się zaledwie dwieście metrów od domu Pod Kometą. Jedne z pierwszych w Polsce stawów pstrągowych powstały na cztery lata przed wojną i należały do księżnej Ludwiki Czartoryskiej. Funkcjonowały nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat, aż do początku tego wieku, kiedy to zarząd parku zdecydował się je zasypać.
– Gdy o tym usłyszałam, postanowiłam o nie powalczyć i się udało – wspomina Magda Węgiel, właścicielka firmy. – Dzierżawa takiego historycznego miejsca zobowiązuje i emocjonuje. To nawet silniejsze uczucie od świadomości, że przebywając w parku, chodzi się po dnie morza, które było tu sto sześćdziesiąt milionów lat temu...
Ojców poza szlakiem czyli wino, pstrągi i mąka.
Ojcowskie centusie, pstrągi i piękna przyroda
Małopolska tonie w soczystej zieleni i deszczu. Jednak na "wyjechanym" i wyczekanym babskim weekendzie żadna chmura nie popsuje nam humorów. Co robimy w okolicach Ojcowa, gdy leje deszcz? Oto relacja z podróży.
„Tylko zamknijcie panie drzwi od komnaty, żeby się jakiś turysta nie pomylił” - przestrzegła nas pani z recepcji Korzkiewskiego zamku. No cóż, na rycerzy raczej nie mogłyśmy liczyć. Turystów zaś całkiem sporo, co chwilę ktoś wspinał się po zamkowych schodach. Mimo że do zamku wiodła kręta i stroma droga. No może nie aż tak, ale musimy dodać nieco pikanterii naszej weekendowej bajce. Bo prawda jest taka, że wcale nie było tu łatwo trafić.
Ojcowskie centusie, pstrągi i piękna przyroda
Miasto kobiet
To, jak pani Magda Węgiel brała udział w rozwoju branży komputerowej w Polsce, jest tematem na osobną historię. Owszem, lubiła swoją pracę, zdobyła w niej ciekawe doświadczenia, mogła uczestniczyć w rozwoju ważnej dziedziny. Ale to nie była pasja. Pani Magda marzyła o spokoju, bliskości przyrody, choć – jak mówi – wydarzenia same do niej przychodziły i gdziekolwiek się pojawiała, tam coś się działo. Nie inaczej było, gdy w końcu pożegnała się z komputerami i przeniosła z Krakowa na wieś, w okolice Ojcowa. Tam, gdy tylko wyszło na jaw, że angażuje się w życie społeczności, wybrano ją na sołtysa. Z pstrągiem było podobnie – też sam się pojawił...
Miasto kobiet
Życie od kuchni
Zabieramy was dziś na rowerową majówkę do Ojcowskiego Parku Narodowego którego chlubą jest potężna Maczuga Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale. To malownicza kraina wyczarowana z wapiennych skał. Drogi wiodą tu wśród pięknych lasów, malowniczych łąk głębokich wąwozów i ostańców skalnych. Miejsce jakby specjalnie stworzone przez naturę dla pieszych wędrówek i turystyki rowerowej. Szlaki nie są tu wymagające, a otaczająca przyroda zachęca do aktywnego wypoczynku. Przemierzając Dolinę Prądnika zobaczycie wiele niezwykłych obiektów przyrodniczych i zabytków architektury. Często tu wracamy. Parkujemy zazwyczaj w Ojcowie (od Krakowa to zaledwie 25 km) i wyruszamy na krótsze lub dłuższe spotkania z naturą...
Życie od kuchni
infokrakow24.pl
W malowniczym otoczeniu Ojcowskiego Parku Narodowego najlepiej smakuje ojcowski pstrąg potokowy. Dawna odmiana tej ryby zagościła w stawach hodowlanych Ojcowa za sprawą księżnej Ludwiki Czartoryskiej już w latach międzywojennych. Pstrągarnia, która powstała w 1935 roku, była jedną z pierwszych w Polsce.

infokrakow24.pl
Podróżnik Kulinarny
W niedzielę postanowiliśmy wyścibić nasze nosy poza okolice Bukowna i przyjrzeć się bliżej temu, co ma do zaoferowania Ojcowski Park Narodowy. Uciecha dla nas i dla naszego czworonożnego kompana, który dostał szansę wybiegania się w genialnych okolicznościach przyrody. Byliśmy głodni (jak zawsze) więc postanowiliśmy spróbować Pstrąga Ojcowskiego.
Na wstępie urzekła nas historia działalności tej rodzinnej firmy – założyła ją matka z córką, ponieważ zapragnęły przywrócić świetność zapomnianym stawom, usytuowanym w samym sercu Parku. Przed wybuchem wojny cieszyły się one ogromną popularnością. Później lokalny świat o nich zapomniał.
Podróżnik Kulinarny
Taste Poland
Po pierwsze Pstrąg Ojcowski – wędzone pstrągi z hodowli pstrąga potokowego w malowniczym Ojcowie. Nie tylko doskonała okazja do spaceru, gdyż od parkingu jest to około kilometra, której ukoronowaniem jest cieplutki prosto z wędzarni przepyszny pstrąg. Marketingowo jeden z lepszych przykładów jak dbać o tworzenie marki czegoś, co jest potwornie trudne od brandowania! Gratulacje… Znów jak będzie chwila czasu wrócę do wspomnień z Ojcowa i doczeka się on wpisu z prawdziwego zdarzenia.
Taste Poland
Kraina rozkoszy podniebienia
Okolice Krakowa obfitują w wiele miejsc idealnych na krótkie kilkugodzinne wycieczki. Więc gdy mamy trochę wolnego czasu i gdy pogoda dopisuje, wybieramy się do podkrakowskich dolinek. Tydzień temu pogoda była wprost idealna, więc postanowiliśmy wyskoczyć na kilka godzin poza miasto. Patrząc na zdjęcia, które wtedy zrobiliśmy, można by pomyśleć, że to październik, a nie połowa stycznia! Tym razem postanowiliśmy wybrać się do Ojcowa i do Doliny Sąspowskiej. A skoro Ojców, to na obiad zaplanowaliśmy pstrąga ojcowskiego, którego hodowla znajduje się w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego.
Kraina rozkoszy podniebienia
wyborcza.pl
Dla pstrąga ojcowskiego Magdalena Węgiel zmieniła całe swoje życie: rzuciła pracę w branży IT .
- Uwielbiam Ojców, oglądanie przepięknych poranków z mgłą, wałęsanie się po parku narodowym, strażników machających mi ręką z oddali - mówi Magdalena Węgiel, na co dzień zajmująca się hodowlą pstrąga ojcowskiego. Magdalena, rodowita krakowianka, przez lata pracowała jako menedżerka w branży IT.

- Przychodzi w życiu taki moment, że ma się dość - opowiada. Podjęła decyzję o przeprowadzce do niewielkiej mieściny tuż obok Ojcowskiego Parku Narodowego - Przybysławic. Zadomowiła się od razu. Na tyle, by szybko zostać sołtysem...
wyborcza.pl
A BITE TO EAT
Długo musieliście czekać na tą recenzję, ale jest ona wisienką na torcie wrześniowych kulinarnych eskapad. Pstrągi w Ojcowie. Okazja wyjątkowa bo moje urodziny, przepiękne, nieformalne, wyjątkowe. Tak samo jak to miejsce. O historii jego powstania i determinacji z jaką zostało stworzone możecie poczytać w Magazynie Apetyt. Ja opowiem Wam o tym, jak to się stało, że już nigdy więcej nie zjem pstrąga. Gdzie indziej.
A BITE TO EAT
Pora coś zjeść
Małopolska to raj dla osób kochających wycieczki, zarówno te piesze jak i te rowerowe. Aby oderwać się od miejskiego zgiełku wystarczy wsiąść na rower i pojechać za miasto na przykład do Ojcowskiego Parku Narodowego. To tylko 25 kilometrów drogi! Te kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od pięknych, malowniczych terenów. W Ojcowie możemy zajrzeć do Jaskini Łokietka czy do zamku. A co jeśli zgłodniejemy? ...
Pora coś zjeść